Poriadok v zákonoch je spravodlivý II.

Autor: Ján Keselý | 19.2.2016 o 12:39 | Karma článku: 3,67 | Prečítané:  202x

Dnes budem pokračovať v téme predchádzajúceho blogu : Poriadok v zákonoch je spravodlivý. Spravodlivosť je cnosť, ktorá spočíva v rešpektovaní práv druhých.

Tak, ako sa v minulosti prijímali zákony na objednávku finančných skupín a politických sponzorov, tak sa z rovnakého dôvodu niektoré staré zákony zasa nemenili, pretože ich zastarané znenie vyhovuje tej istej skupine najbohatších ignorantov.
 
Stavebný zákon je zákon, ktorý sa priamo dotýka každého z nás. Jeho použitím sa udeľujú súhlasy na stavby, ktoré menia naše životné prostredie, majú vplyv na
parkovanie a dopravné zápchy.
 
Tento zákon vznikol v roku 1976. Počas svojho života bol 37 krát novelizovaný. Napriek tomu dnes nevyhovuje. Pod ochranným dáždničkom tohto zákona vyrastajú čierne stavby, kšeftuje sa s obecnými pozemkami, legálne sa vydávajú povolenia na stavby, ktoré spôsobujú problémy s parkovaním. Jeho znenie podporuje bujnenie korupcie na všetkých stupňoch stavebných úradov.
 
Dnes tento zákon umožní vydať stavebné povolenie na skládku odpadu v Pezinku napriek jednotnému odmietavému postoju obyvateľov a samosprávy.
Dnes tento zákon umožňuje vydať stavebné povolenie na výstavbu stoviek bytov v oblasti, kde je už dnes dopravná zápcha. Stovky bytov sú stovky ďalších áut. (Chorvátsky Grob - Čierna voda, Karlova Ves – Staré Grunty a stovky ďalších)
 
Nikto sa nezastáva záujmu normálnych bežných ľudí. Politici, ktorí tento stav už roky spôsobujú, uprednostňujú záujmy niekoľko málo veľmi bohatých osôb pred záujmami miliónov obyvateľov Slovenska.
 
Z kuchyne:
V roku 1998 bola medializovaná potreba úplne novej právnej úpravy. Urobili sa práce na jej novom znení. Navrhovaný zákon sledoval súlad právnej úpravy s Ústavou Slovenskej republiky. Tento návrh stavebného zákona z roku 1998 nebol napokon nikdy prijatý
 
V roku 2011 vláda schválila prípravu „veľkej novely“ stavebného zákona. Jednalo sa o najväčšiu pripravovanú zmenu, obsahujúcu napríklad  obrovské pokuty až do sumy 170.000 eur,  povinnosť stavebného úradu začať do siedmich pracovných dní od zistenia čiernej stavby konanie o jej odstránení a ďalšie správne kroky. Výsledkom bolo rozhodnutie, že parlament nebude pokračovať v rokovaní o návrhu tohto zákona.
 
V roku 2015 sa pripravovala zmena tohto zákona, ktorá sľubovala tvrdosť a poriadok. Nakoniec bol prijatý predpis, ktorý dáva majiteľom čiernych stavieb tri roky od účinnosti zákona, aby požiadalo o dodatočné povolenie.
 
Je jasné, že Stavebný zákon v jeho starej podobe chráni nejaká veľká lobby.
 
My ho chceme zmeniť.
 
Za najdôležitejšie nevyhnutné zmeny považujeme tieto:
 
ABY SA NESTAVALO NA ÚKOR NEVYBUDOVANÝCH CIEST – zaviesť povinné preskúmanie vplyvu navrhovanej stavby na dynamickú dopravu.
ABY BOLO POSTAVENIE ČIERNEJ STAVBY ODSTRAŠUJÚCE - zvýšiť pokuty za „čierne stavby“ až do sumy 170.000,- €.
ABY ČIERNE STAVBY NEPOŠKODZOVALI NAŠE SPOLOČNÉ ŽIVOTNÉ PROSTREDIE – povinnosť stavebného úradu najneskôr do 7 pracovných dní od zistenia čiernej stavby začať konanie o jej odstránení.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.


Už ste čítali?