Kto úmyselne vydá ľudí do nebezpečenstva smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví...

Autor: Ján Keselý | 17.12.2015 o 16:08 | (upravené 18.12.2015 o 11:43) Karma článku: 8,42 | Prečítané:  1404x

Kauza kradnutých cytostatík mnou otriasla. Krádež liekov, ktorými sa lieči rakovina priamo v zariadení, ktoré ich v rámci liečby aplikuje – to je obludne neľudské.

Mediá uvádzajú, že vyšetrovateľ má jasných páchateľov, ktorých stíha za trestný čin krádeže.

Trestnoprávne smerovanie tejto kauzy sa však po nových zisteniach zverejnených zo strany SDKÚ-DS zmenilo. To podstatné o čom SDKÚ-DS informovala je, že popri krádeži liekov pravdepodobne prišlo aj k riedeniu, resp. nepodávaniu potrebného liečiva pacientom. Cytostatiká sú drahé a ako sa zistilo aj nedostatkové lieky používané pri liečbe smrteľných onkologických ochorení. Pri ich odcudzení je pravdepodobné, že v liečebnom zariadení chýbali, resp. boli nahradzované napríklad aplikovaním fyziologického roztoku bez liečivých účinkov. A vtedy už nehovoríme o bežnej krádeži. Hovoríme o naplnení skutkovej podstaty trestného činu všeobecného ohrozenia – Kto úmyselne vydá ľudí do nebezpečenstva smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví... Ako príklad použijem známy školský prípad – keď niekto odstráni značku STOJ DAJ PREDNOSŤ V JAZDE na frekventovanej ulici.

V tomto konkrétnom prípade sa jedná dokonca o spáchanie trestného činu na chránených osobách (Trestný zákon považuje choré osoby za chránené) a dokonca možno aj ako člen nebezpečného zoskupenia. Pre takúto formu organizovanej zločinnosti na akú ukazuje onkokauza je charakteristická plánovitosť a koordinovanosť. Nakoľko sú ceny cytostatík drahšie v zahraničí ako na Slovensku, je prirodzené, že táto skupina mala aj medzinárodné prepojenie. A nakoniec – rozdelenie členov skupiny z Ústavu na Klenovej a z farmakopriemyslu ukazuje na štruktúrovanosť tejto skupiny.

Sadzba trestu odňatia slobody pri trestnom čine krádeže spôsobením značnej škody je 3 - 10 rokov.

Základná sadzba pri všeobecnom ohrození je 4 – 10 rokov. Ak sa jedná o chránené osoby je to 10 – 15 rokov. A formou nebezpečného zoskupenia je až 15 – 20 rokov.

Informácie z tlačovej konferencie SDKÚ-DS poukazujú na to, že pri život ohrozujúcej onkologickej diagnóze mohla byť poskytnutá nesprávna liečba resp. žiadna liečba.

Potom prichádza do úvahy aj nasledovné ustanovenie trestného zákona: Pokiaľ páchateľ všeobecného ohrozenia spôsobí ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám alebo ich smrť, potresce sa sadzbou 25 rokov až doživotím.

Ak sa Vám blog páči, podporte ho na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.


Už ste čítali?